Laserska obdelava je najpogostejša uporaba laserskih sistemov. Glede na mehanizem interakcije med laserskim žarkom in materialom lahko lasersko obdelavo v grobem razdelimo na lasersko termično obdelavo in fotokemično reakcijo. Laserska termična obdelava je uporaba laserskega žarka na površini materiala za ustvarjanje toplotnih učinkov za dokončanje postopka, vključno z laserskim rezanjem, laserskim označevanjem, laserskim vrtanjem, laserskim varjenjem, modifikacijo površin in mikroobdelavo.
S štirimi glavnimi značilnostmi: visoko svetlostjo, visoko usmerjenostjo, visoko monokromatičnostjo in visoko koherenco, je laser prinesel nekatere lastnosti, ki jih druge metode obdelave nimajo. Ker je laserska obdelava brezkontaktna, ni neposrednega vpliva na obdelovanec in ni mehanskih deformacij. Pri laserski obdelavi ni obrabe "orodja" niti "rezalne sile", ki bi delovala na obdelovanec. Pri laserski obdelavi ima laserski žarek visoko gostoto energije, hitrost obdelave in lokalno obdelavo, neobsevana mesta pa so brez ali z minimalnim vplivom. Laserski žarek je enostavno voditi, fokusirati in usmerjati za doseganje transformacije, kar je enostavno in enostavno s CNC sistemi za obdelavo kompleksnih obdelovancev. Zato je laser izjemno prilagodljiva metoda obdelave.
Kot napredna tehnologija se laserska obdelava pogosto uporablja v proizvodnji tekstila in oblačil, obutve, usnjene galanterije, elektronike, papirnih izdelkov, električnih naprav, plastike, letalske in vesoljske industrije, kovin, embalaže in strojev. Laserska obdelava igra vse pomembnejšo vlogo pri izboljšanju kakovosti izdelkov, produktivnosti dela, avtomatizaciji, zmanjšanju onesnaževanja in zmanjšanju porabe materialov.
Lasersko graviranje in prebijanje usnjenih oblačil