Z lasersko tehnologijo rezanja se lasersko rezanje vse bolj uporablja, prav tako pa se povečuje tudi število primernih materialov. Vendar pa imajo različni materiali različne lastnosti, zato se tudi vprašanja, ki jih je treba upoštevati pri laserskem rezanju, razlikujejo. Zlati laser v industriji laserskega rezanja že vrsto let po dolgem obdobju neprekinjene prakse povzema vidike laserskega rezanja različnih materialov.
Konstrukcijsko jeklo
Pri rezanju materiala s kisikom se lahko dosežejo boljši rezultati. Pri uporabi kisika kot procesnega plina se rezalni rob rahlo oksidira. Pri debelini pločevine 4 mm se lahko kot procesni plin za rezanje pod tlakom uporabi dušik. V tem primeru rezalni rob ne oksidira. Pri debelini pločevine 10 mm ali več lahko lasersko obdelamo in uporabimo posebne plošče, ki naoljijo površino obdelovanca med obdelavo.
Nerjaveče jeklo
Rezanje nerjavečega jekla zahteva uporabo kisika. V primeru oksidacije roba ni pomembno, uporaba dušika za doseganje neoksidirajočega in brezrobega roba ni potrebna ponovna obdelava. Premaz plošče s perforirano folijo bo dosegel boljše rezultate, ne da bi se zmanjšala kakovost obdelave.
Aluminij
Kljub visoki odbojnosti in toplotni prevodnosti je mogoče rezati aluminij, debelejši od 6 mm. To je odvisno od vrste zlitine in laserskih zmogljivosti. Pri rezanju s kisikom je rezalna površina hrapava in trda. Z dušikom je rezalna površina gladka. Rezanje čistega aluminija je zaradi njegove visoke čistosti zelo težko. Stroj lahko reže aluminij le, če je nameščen na sistemu "odboj-absorpcija". V nasprotnem primeru se uničijo odsevne optične komponente.
Titan
Titanova pločevina z argonom in dušikom kot procesnim plinom za rezanje. Drugi parametri se lahko nanašajo na nikelj-kromovo jeklo.
Baker in medenina
Oba materiala imata visoko odbojnost in zelo dobro toplotno prevodnost. Za rezanje medenine z debelino manj kot 1 mm se lahko uporablja dušik, za rezanje bakra z debelino manj kot 2 mm pa mora biti procesni plin kisik. Sistemi so nameščeni le, če se uporablja "odbojno-absorpcijski sistem", ki omogoča rezanje bakra in medenine. V nasprotnem primeru se uničijo odsevne optične komponente.
Sintetični material
Rezanje sintetičnih materialov, ki ga je treba upoštevati pri zmanjševanju emisij nevarnih in potencialno nevarnih snovi. Sintetični materiali se lahko predelujejo: termoplasti, termoreaktivni materiali in sintetični kavčuk.
Organske snovi
V vseh organizmih obstaja pri rezanju nevarnost požara (če je dušik procesni plin, se lahko kot procesni plin uporablja tudi stisnjen zrak). Les, usnje, karton in papir se lahko reže z laserjem, vendar se rezalni rob lahko ožge (porjavi).
Z različnimi materiali, različnimi potrebami, z uporabo najprimernejšega pomožnega plina in tehnologije obdelave, bomo dosegli najboljše rezultate.