Pri laserjih s splošnim izhodom skoraj vse leče zaradi proizvodnega procesa ali onesnaženosti okolja absorbirajo večji del specifičnegalaservalovno dolžino in s tem skrajša življenjsko dobo leče. Poškodba leče bo vplivala na uporabo ali celo izklopila napravo.
Povečanje absorpcije za valovno dolžino bo povzročilo neenakomerno segrevanje in spreminjanje lomnega količnika s temperaturo; kolaservalovna dolžina prodre ali se odbije skozi lečo z visoko absorpcijo, neenakomerna porazdelitevlaserMoč bo povečala temperaturo središča leče in znižala temperaturo roba. Ta pojav se imenuje učinek leče.
Učinek toplotnega lečenja, ki ga povzroča visoka absorpcija leče zaradi onesnaženja, lahko povzroči številne težave. Na primer nepopravljivo toplotno obremenitev substrata leče, izguba moči, ko svetlobni žarek prodre skozi lečo, delni premik položaja goriščne točke, prezgodnja poškodba prevleke in številni drugi razlogi, ki lahko poškodujejo lečo. Če je leča izpostavljena zraku, lahko ob neupoštevanju zahtev ali previdnostnih ukrepov povzroči novo onesnaženje ali celo praske na leči. Iz dolgoletnih izkušenj je treba vedeti, da je čistoča najpomembnejša stvar za vsako vrsto optične leče. Navaditi se moramo skrbnega čiščenja leče, da zmanjšamo ali preprečimo onesnaženje, ki ga povzročajo ljudje, kot so prstni odtisi ali slina. Pri upravljanju optičnega sistema z rokami je smiselno nositi rokavice za zaščito prstov ali medicinske rokavice. Med čiščenjem uporabljajte samo predpisane materiale, kot so optični zrcalni papir, vatirana palčka ali etanol reagentne kakovosti. Če med čiščenjem, razstavljanjem in nameščanjem delamo skrajšane postopke, lahko skrajšamo življenjsko dobo ali celo trajno poškodujemo lečo. Zato moramo lečo zaščititi pred onesnaženjem, na primer z zaščito pred vlago in tako naprej.
Po potrditvi onesnaženja moramo lečo oprati z aurilavom, dokler na površini ni več delcev. Ne pihajte je z usti. Zrak iz ust namreč vsebuje olje, vodo in druge onesnaževalce, ki bodo lečo dodatno onesnažili. Če so po pranju z aurilavom na površini še vedno delci, moramo za čiščenje površine uporabiti namensko vatirano palčko, namočeno v laboratorijski aceton ali etanol. Onesnaženje laserske leče bo povzročilo resne napake v laserskem izhodu, tudi v sistemu za zajemanje podatkov. Če lečo redno čistimo, bomo podaljšali življenjsko dobo laserja.